در حال بارگزاری ...
افزودن به علاقه مندی های
مقایسه

پاراشوت یک جهته پرشیالیفت سرعت 1m/s ظرفیت 1600-1200 کیلوگرم

شناسه محصول:
شناسه محصول:
دسته بندی: پاراشوت تدریجی
فروشنده : آسانسور مال
آماده ارسال از 3-1 روز کاری روز آینده
1,290,000
1,265,000 تومان 25,000 تومان تخفیف
تعداد
امتیاز محصول
مشخصات فنی بیشتر
  • مورد استفاده: آسانسور موتورخانه دار
  • نوع پاراشوت: یک جهته
  • سرعت (m/s): 1
  • سایز ریل: T16
  • بار مجاز (P+Q): 1600~1200 کیلوگرم
نقد و بررسی اجمالی
بیشتر

پاراشوت چیست؟ پاراشوت یا ترمز ایمنی مکانیزمی است که زیر یوک کابین و در دو طرف آن سوار می شود و به وسیله ی دو فکی که دارد، می تواند کابین را روی ریل ها متوقف کند. عملکرد پاراشوت بدین گونه است که به محض افزایش بیش از حد سرعت کابین (برای آسانسور های م...

محصولات مرتبط

  • نقد و بررسی
  • مشخصات
  • نظرات کاربران
نقد و بررسی اجمالی
پاراشوت یک جهته پرشیالیفت سرعت 1m/s ظرفیت 1600-1200 کیلوگرم
نقد و بررسی

پاراشوت چیست؟

پاراشوت یا ترمز ایمنی مکانیزمی است که زیر یوک کابین و در دو طرف آن سوار می شود و به وسیله ی دو فکی که دارد، می تواند کابین را روی ریل ها متوقف کند.

عملکرد پاراشوت بدین گونه است که به محض افزایش بیش از حد سرعت کابین (برای آسانسور های مختلف متغیر می باشد)، سیم بکسل متصل به گاورنر متوقف می شود و به تبع آن اهرمی که به این سیم بکسل متصل است همراه با ادامه ی حرکت کابین کشیده می شود و دو فک ترمز را به یکدیگر نزدیک می کند، در این زمان بر اثر وزن کابین و سطح تماس فک ها با ریل، کابین می ایستد .

ادامه مطلب
نقد و بررسی تخصصی

پاراشوت چیست؟

پاراشوت یا ترمز ایمنی مکانیزمی است که زیر یوک کابین و در دو طرف آن سوار می شود و به وسیله ی دو فکی که دارد، می تواند کابین را روی ریل ها متوقف کند.

عملکرد پاراشوت بدین گونه است که به محض افزایش بیش از حد سرعت کابین (برای آسانسور های مختلف متغیر می باشد)، سیم بکسل متصل به گاورنر متوقف می شود و به تبع آن اهرمی که به این سیم بکسل متصل است همراه با ادامه ی حرکت کابین کشیده می شود و دو فک ترمز را به یکدیگر نزدیک می کند، در این زمان بر اثر وزن کابین و سطح تماس فک ها با ریل، کابین می ایستد .

مطابق با بند ۱۵-۱-۲ مبحث ۱۵ مقررات ملی ساختمان :پاراشوت سيستم مكانيكي كه ترجيحاً در قسمت زيرين يا بالاي چهارچوب (يوك) كابين و وزنه تعادل (در صورت لزوم) قرار مي گيرد و در مواقع اضطراري با افزايش غيرعادي سرعت، فعال شده و سبب توقف كابين يا وزنه تعادل (به وسيله قفل شدن كابين يا وزنه تعادل به ريل ها) مي شود.

اجزای تشکیل دهنده پاراشوت در آسانسور

بدنه اصلی (قطعات قفل کننده و فک های اصطکاکی روی آن نصب می شود)

قطعات قفل کننده (عمل ترمز به وسیله آن انجام می شود)

فک های اصطکاکی (که به طور مستقیم با ریل درگیر می شود)

مکانیزم ترمز (اهرم بندی بین دو ترمز ایمنی)

وسیله ایمن برقی

اهرم فرمان

فنرهای نگهدارنده

فنرهای مستهلک کننده انرژی

چگونگی عملکرد ترمز ایمنی پاراشوت در آسانسور

نحوه عملکرد سیستم ترمز آسانسور بسیار ساده است، اگر چنانچه سرعت آسانسور از حدی که برای سیستم در نظر گرفته شده است، بیشتر شود، سیم بکسلی که از روی فلکه گاورنر به درون چاه رفته است و بر اساس سرعت کابین که در واقع اگر از حد نامی بیشتر شود، سیم بکسل گاورنر توسط اهرمی که به ترمز ایمنی متصل است این سیستم را تحریک و فعال می کند. بنابراین فک های ترمز در سرعت بالا به شدت هر چه تمام بسته می شوند و دندانه های ترمز باعث می شوند با ایجاد اصطکاک بسیار زیاد کابین را از حرکت نگه می دارد.

ترمز آسانسور تشکیل شده از گاورنر، پاراشوت، فلکه ته چاهک، کنتاکت های ایمنی و سیم بکسل است.

 انواع عملکرد ترمز ایمنی پاراشوت در آسانسور

به دلیل پیشرفت روز افزون این صنعت سرعت آسانسور ها هر روز رو به افزایش می باشد. بنابراین هر آسانسور بسته به شرایط آن نیاز به پاراشوت خاص خود را دارد. ترمز آسانسور یا پاراشوت عملکردهایی متفاوت دارند که در ادامه بررسی می کنیم. پاراشوت هایی که در صنعت آسانسور استفاده می شوند عبارتند از:

پاراشوت های آنی (لحظه ای)

پاراشوت های نوع ضربه گیر

پاراشوت با عملکرد تدریجی

پاراشوت آنی (لحظه ای)

سیستم ترمز آسانسور این پاراشوت به صورت آنی می باشد. این نوع پاراشوت به صورت غلتکی یا شانه ای هستند و نوع عملکرد این نوع ترمز به صورتی است که فک ها به طور مستقیم و سریع به ریلها بر خورد می کنند و تأثیر آن به طور کامل در کابین آسانسور حس می شود. کابین تا سرعت ۰٫۶۳ متر بر ثانیه از ترمز ایمنی آنی و کابین تا سرعت ۱ متر بر ثانیه از نوع لحظه ای با غلطک درگیر می باشد.

پاراشوت های نوع ضربه گیر

در این نوع ترمز به دلیل شدت ترمزی که در پاراشوت لحظه ای به کابین و قاب وزنه ایجاد می شد با قرار دادن ضربه گیر های مستهلک شونده بخش زیادی از این ضربه را خنثی می کند و نیروی کمتری به وسایل و کابین و افراد داخل آن وارد می شود.

مطابق با بند۱۰-۴-۲ و ۱۰-۴-۳ مبحث ۱۵ مقررات ملی ساختمان سیستم ضربه گیر باید از نوع مستهلک کننده  انرژی یا جذبی یا ذخیره ای که هنگام حرکت برگشتی انرژی را از دست می دهند باشد.

نوع تدریجی پاراشوت در آسانسور

در این نوع ترمز با قرار گیریفک ها روی ریل ها به صورت آرام تر و حساب شده تر کابین متوقف می شود، نوع ایستادن طوری است که با زمان بیشتر و تأثیر کمتر فک ها، مقدار نیروی وارده نیز کمتر می شود. برای سرعت های بیش از یک متر بر ثانیه از نوع تدریجی ترمزهای دیسکی یا فنرهای فشرده استفاده می شود.

نکات  مهم در رابطه با پاراشوت آسانسور

ابزار عملکرد ترمز ایمنی باید ترجیحا در پایین ترین قسمت کابین نصب و اجزا ترمز ایمنی باید امکان مهر و موم را داشته باشند.

یک پلاک فلزی مشخصات باید به صورت محکم روی بدنه اصلی پاراشوت نصب شود که شامل :نام سازنده، نوع ترمز ایمنی، سرعت عملکرد گاورنر بر حسب m/s، حداکثر جرم مجاز ترمز ایمنی (خوانا و نباید کمتر از 3/6 میلی متر باشد)

انحراف کابین در صورت عملکرد ترمز ایمنی کف کابین نباید بیش از 5/0 حالت عادی شیب داشته باشد.

اگر پاراشوت عمل کرد شما می بایست اهرم تحریک را به حالت اولیه برگردانید و همچنین فک ترمز را باز کنید و سپس کابین را به سمت بالا حرکت دهید و در ضمن به دلیل آنکه فک های ترمز نیروی زیادی را به ریل ها وارد کرده اند شما می بایست با سنگ فرز ریل ها را فرز بگیرید تا سطح ریل ها صاف بشوند. بسیاری از تکنسین های آسانسور با درک این که پاراشوت در آسانسور چیست این نکات ایمنی و مهم را در اولویت کاری خود قرار می دهند سیستم ترمز آسانسور را به خوبی طراحی یا تعمیر کنند.

بر اساس قوانین جدید اگر چنانچه چاه آسانسور بر روی پارکینگ بنا شده باشد یعنی چاه معلق باشد علاوه بر اینکه برای کابین نیاز به نصب پاراشوت دارید همچنین باید زیر قاب وزنه هم پاراشوت نصب کنید. علت اصلی نصب پاراشوت برای قاب وزنه آن است که اگر چنانچه اتفاق خطرناکی رخ داد و قاب وزنه طی حادثه ای از سمت سیم بکسل ها آزاد شد با عملکرد پاراشوت قاب وزنه از رخ دادن هر گونه حادثه ای جلوگیری شود.

ویژگی های ترمز ایمنی:

1-  شتاب کند شونده:

در زمان سقوط میزان شتاب کند شونده باید بین ۰٫۲ تا ۱ gn باشد.

2-  آزاد کردن ترمز ایمنی (تنها با بالابردن کابین و پس از آزاد کردن به صورت عادی عمل نماید)

 


اطلاع به من در زمان : موجود شدن
0 سبد
بیشتر
دسته ها
جستجو
پروفایل
دسته بندی ها
موتور آسانسور
درب آسانسور
کابین آسانسور
تابلو فرمان آسانسور
ریل آسانسور
سیم بکسل آسانسور
تراول کابل آسانسور
شستی آسانسور
سایر قطعات
قطعات یدکی